Ako začať s pozitívkou? 

I. Spoločné "ničnerobenie", marker a odmeny

Hannah s Rachel z Connection Trainingu vyvinuli svoj špecifický proces, ako začať s pozitivkou a zoznámia vás s ním v týchto videách. Prečo špecifický? Pretože sa neustále stretávali s koňmi, ktoré boli premotivované, príliš sa snažili a nedokázali sa upokojiť a napr. len tak v kľude stáť bez toho, že by stále mysleli na to, čo majú spraviť, aby človek vylúdil ten vytúžený zvuk po ktorom prichádza odmena. 

Pozitívka je veľmi efektívna, ale aby ste sa vyhli problémom a nevytvorili ste zo svojho koňa zviera, ktoré bude neustále naspeedované a pretočené, je vhodné dodržiavať určité pravidlá. Často sa totižto stáva, že pozitívka namiesto toho, aby posilnila vzťah medzi človekom a koňom, tak ho naruší. Zameraním na tie správne momenty a využitím určitých techník sa tomuto stavu vyhnete. 

V tomto prvom videu i budúcich ďalších sa dozviete, ako zaradiť pozitívku do vášho života tak, aby ste posilnili momenty vzájomného súladu, lebo koniec koncov, to sú práve tie momenty, ktoré nás ku koňom ťahajú. A to je práve ten kumšt správneho R plus tréningu. Mať konského parťáka, ktorý bude za každú srandu a nevrhne sa do nej bezhlavo, ale s tým správnym pohodovým nasadením. 

 
 

 II. Spoločné pokojné státie

Spoločné pokojné státie je prvým správaním, ktoré v CT učíme. Ide o to, aby sa kôň naučil byť v našej prítomnosti uvoľnený a vychovaný, ale zároveň ostával na nás naladený. Je to dôležité správanie, pretože koňa učí:

  • v kľude stáť, NEŠACOVAŤ a NEŽOBRAŤ odmeny 

  • že svojím správaním si zarobí odmenu, čím sa stáva vedomým a aktívnym partnerom v spoločnom tréningovom procese 

  • ako kontrolovať svoje prirodzené reakcie (napr. tlačenie sa za žrádlom) a namiesto toho ponúknuť inú alternatívu. Je to veľmi účinné, pretože to koňa mení na bytosť, ktorá sa na vás naladí a komunikuje s nami i v náročných situáciách ako je náhle zľaknutie či prílišné rozrušenie 

  • ostať s nami stáť bezohľadu na situáciu 


Spoločné pokojné státie sa učí zároveň so spoločným kráčaním, o ktorom sa dozviete viac v tretej časti. 


 
 
  • III. Spoločné kráčanie

Spoločné kráčanie je základnou súčasťou tréningu a spolupráce s koňom. Spoločné kráčanie je predovšetkým o schopnosti udržať vzájomné spojenie v pohybe a to má kopec výhod, pretože: 

  • pohyb pomáha koňovi k uvoľneniu. Kone sú fyzicky založené zvieratá závislé od pohybu. Zaradenie dostatočného množstva pohybu hneď od začiatku pomáha koňovi dosiahnuť uvoľnenie a sústredenie. 

  • je to skvelý spôsob ako sa zladiť so svojím koňom. Vzťahy v stáde stoja na synchronicite - spoločnom pohybe počas pasenia, hry či úteku. To isté využívame v spoločnom kráčaní. Takto sa pomocou pohybu učíte súladu s koňom.

  • kôň sa tak učí pokojne a vychovane vodiť. Vodenie je nevyhnutné pre manipuláciu s koňom rovnako ako pre učenie ďalších správaní ako lonžovanie, práca na ruke či samotné jazdenie. Kôň sa tak učí nielen vodiť ale zároveň sa zlepšuje komunikácia medzi človekom a koňom. 

 
 

Chcete vedieť viac?

 Vložte svoj email a budete odomňa dostávať infošky o nových videách, príspevkoch na blogu či pripravovaných seminároch.

Odoberať Ďakujem
Ďakujeme za prihlásenie sa k odberu!